بیزینس کوچینگ چیست؟

در پاسخ به سؤال بیزینس کوچینگ چیست؟ می‌توان گفت: مربی‌گری کسب‌وکار یا بیزینس کوچینگ (Business coaching) به فرایندی می‌گویند که در آن صاحبان سرمایه و تجارت از شخصی در تمام مراحل خرید و فروش، بازاریابی و برنامه‌ریزی‌های مدیریتی کمک می‌گیرند. آن شخص، مربی کسب‌وکار یا بیزینس کوچ نامیده می‌شود.

قبل از مطالعه ادامه این مطلب پیشنهاد می‌کنیم مقاله کوچینگ چیست را بخوانید تا با ماهیت کوچینگ آشنا شوید.

بهتر است بدانید که یک بیزینس کوچ قصد ندارد نقشی مانند منتور ایفا کند. منتور شخصی است که در زمینه‌ای خاص، شاید کاری که شما در آن مشغول به فعالیت هستید، متخصص بوده و در این مسیر همه‌چیز را امتحان کرده و راه را تا آخر رفته است؛ درنتیجه سعی‌ می‌کند راه درست را به شما نشان دهد. بیزینس کوچ جدا از اینکه به چه کاری مشغول هستید، به شما کمک‌ می‌کند توانایی‌های پنهان خودتان را کشف کنید و محدودیت‌های ذهنی‌تان را بشکنید؛ محدودیت‌هایی که موانع موفق شدن شما هستند.

بیزینس کوچ کیست؟

بررسی و توجه به افراد تنها براساس حوزه عملکرد فعلی‌شان آفت بزرگی است که معمولا مدیران گرفتار آن‌ می‌شوند. مدیران با این کار افراد را در ناحیه امنشان نگاه‌ می‌دارند تا نتایج مطلوب را در همان چارچوب که عملکرد مثبت دارند، ارائه کنند؛ درنتیجه فرد از رشد کردن باز‌ می‌ماند.

بیزینس کوچ‌ به عملکرد فعلی شما در کسب‌وکارتان نگاه‌ نمی‌کند؛ بلکه به کارهایی توجه‌ می‌کند که می‌توانستید انجام دهید و فردی که در آینده به آن تبدیل خواهید شد. در طول مدت تعامل مشترک بیزینس کوچ و کوچی، مربی سعی‌ می‌کند نگاه ثابت به موفقیت‌های امروز و فردا را در مراجع کم‌رنگ کرده و حس موفقیتی دائمی را در زندگی او جاری کند. بیزینس کوچ کمک می کند تا فرد از ناحیۀ امن خودش خارج شود و در مسیر رشد و موفقیت گام بردارد.

پیشنهاد می کنیم به ویدیوی رایگان مدیر در نقش کوچ نگاهی بیندازید.

بیزینس کوچینگ مدیربان

بیزینس کوچینگ چیست؟

شروع یک فعالیت اقتصادی و کسب‌وکار شاید خیلی پیچیده نباشد و راه‌اندازی و حتی توسعۀ آن همراه با هیجان و شوق باشد؛ ولی درعین‌حال، می‌تواند بسیار استرس‌زا هم باشد. این قضیه، وقتی نمودِ بیشتری پیدا می‌کند که شما بخواهید حرفه‌ای را به‌تنهایی اداره کنید. در این راه استفاده از business coaching (که یکی از انواع کوچینگ است) و وجود یک مربی و راهنما بسیار راهگشا و مهم است؛ یعنی استفاده از فردی که از تجربیات و نظرهای او بتوان استفاده کرد.

از مربی‌گری کسب‌وکار می‌توان به‌طور کلی به‌عنوان بهترین اقدام برای به اوج رساندن یک شغل یا یک کسب‌وکار یاد کرد که می‌تواند درآمد و سود سازمان را رونق بخشیده و احساس ارزشمندی و مفیدبودن را به افرادِ فعال در اقتصاد بدهد.

در تعریف کلیِ مربی‌گری کسب‌وکار می‌توان گفت «در این فرایند کارشناسانی که صلاحیت و روش‌هایی دارند و با بهره‌مندی از مهارتی زیاد می‌توانند به افراد دیگر کمک کنند تا آن‌ها در کسب‌وکارشان موفق بوده و اهداف تجاری خودشان را به بهترین شکل ممکن برآورده سازند. این کارشناسان مهارتشان را در کمک به کسب‌وکارهای مختلف به دست آورده‌اند.»

در ابتدا شما با بررسی صلاحیت‌های یک مربی کسب‌ و کار می‌توانید تصمیم بهتری برای ادامۀ همکاری با وی بگیرید و مطمئن شوید فرد مناسبی را انتخاب کرده‌اید. مربیان کسب‌وکار (بیزینس کوچ‌ها) اشخاصی خلاق و پرسش‌گر هستند که بااستفاده‌از مهارت‌هایشان به بقیه کمک می‌کنند تا آن‌ها به موفقیت دست پیدا کنند.

 

 

برخی مدیران، انبار دانش مدیریت از دوره ها و کتاب ها و سمینارهای مختلف مدیریتی هستند؛ بیزینس کوچینگ بهترین راه برای به کار بستن این اطلاعات و کاربردی کردن آن‌هاست.

تعریفی دیگر از business coaching

بیزینس کوچینگ شاخه‌ای از کسب‌وکار است که در آن به کارآفرینان یا صاحبان شرکت کمک می‌شود تا به اهداف کسب‌وکارشان برسند. کلیت این فرایند به گونه‌ای است که در آن، مالکان کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در بخش‌های مختلف و متنوعی نظیر: فروش، مدیریت، رهبری، ساخت تیم، برنامه‌ریزی، بازاریابی، تولید و بسیاری موارد دیگر را بااستفاده‌از روش‌ها و تکنیک‌های حرفه‌ای و تجارت اختصاصی در زمان معینی راهنمایی می‌کنند تا آن‌ها به نتایج مشخص و قابل‌قبولی دست یابند.

اصلاً فرقی نمی‌کند یک میوه فروشی بسیار ساده و کوچک در یکی از خیابان‌های شهر خود داشته باشید یا در حال اداره کردن یک شرکت تبلیغاتیِ بزرگ با بیش از ۵۰ کارمند باشید. در هر حالت و موقعیتی که باشید، مزایا و قابلیت‌های منحصربه‌فرد مربیگریِ کسب‌ و کار، یقیناً به بازدهی و افزایش فروش شما کمک خواهد کرد.

اصولاً مسیر مربیگریِ کسب‌ و کار به این شیوه است: بین کوچ (مربی) و کوچی (مراجع) قراردادی انعقاد می‌شود. وظیفۀ مراجعه‌کننده این است که تمامی اقدامات مطرح‌شده در جلسۀ مربیگریِ کسب‌ و کار را انجام و نتایج آن را به مربی گزارش دهد. در مقابل نیز، مربی موظف است به‌واسطۀ مهارت‌های پایه‌ای، مبانی و قواعد مربیگریِ کسب‌ و کار ازقبیل گوش دادن، پرسشگری، بازخورد و همچنین دعوت به اقدام را به مراجعه‌کننده ابلاغ و وی را در انجام دادن و یادگیری تمامی این موارد ترغیب کند.

اصول بیزینس کوچینگ (برگرفته از کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر)

اصولی که در ادامه این مقاله آورده‌ایم، از کتاب مربیگری برای بهبود عملکرد آقای جان ویتمور استخراج شده است.

 1. خط بین مسئولیت‌های خودتان و مسئولیت‌های مدیر را مشخص کنید.
 2. از همان شروع کار در سر اهداف رابطه مربیگری توافق کرده و آن‌ها را کتبی کنید.
 3. اول از همه مانند یک همکار رفتار کنید و در وهله دوم به‌عنوان یک متخصص. رویکرد دانای کل بودن و همه‌چیزدانی در مربیگری دلهره‌آور بوده و موفقیت‌های شما را محدود‌ می‌سازد. با صدای گرم و باز با شاگرد تان صحبت کنید تا او هم به راحتی سوال‌های سخت خود را بپرسد و ریسک کند. به همان اندازه که گوش‌ می‌کنید حرف بزنید تا سوال سوالات و ایده‌های شاگرد همیشه در کانون اصلی قرار داشته باشد.
  مقاله پیشنهادی ما برای مطالعه: مربیگری مدیران اجرایی.
 4. انتظارات واقع‌گرایانه تنظیم کنید. شما‌ می‌توانید دسترسی به منابع و افراد را برای شاگردتان فراهم کنید و در عین حال به او بگویید که قرار نیست از روابط خود با دیگران استفاده کنید. شاید یک مدیر ارشد باشید؛ اما به این معنا نیست که همه مشکلات او را برطرف می­کنید. شما تا جایی که‌ می‌توانید رهیاری‌ می‌کنید؛ اما کار اصلی را شاگرد انجام‌ می‌دهد.
 5. به‌عنوان بخشی از هدف مهلت زمانی تعیین کنید و روند پیشرفت خود را به‌صورت دوره‌ای ارزیابی کنید. هر رابطه مربیگری فازهای مختلفی دارد؛ از جمله پایان مربیگری رسمی. این پایان ضرورتاً به‌معنای پایان رابطه نیست؛ بلکه یک تغییر در چگونگی تعامل شما و تعداد دفعات آن محسوب می‌شود.

بخشی از فرایند کار در بیزینس کوچینگ

در مربی‌گری کسب‌وکار (بیزینس کوچینگ) ابتدا حرفۀ شما شناسایی و ارزش کار شما سنجیده می‌شود؛ سپس به شناسایی مشتریان خاص و موانع و چالش‌هایی پرداخته می‌شود که بر سر راه شما قرار می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی ما: کوچینگ فروش چیست؟

مربی‌گری کسب‌وکار مسیری مشخص دارد و با انجام ترفندهای مطلوب برای رفع رکود سازمان، نقشی مؤثر خواهد داشت. ترسیمِ یک مسیر روشن از اقداماتی که باید در یک سازمان صورت بگیرد تا فروش رشد کند و سود بیشتری نصیب شرکت شود، به عنوان امری حیاتی و مهم در یک تجارت قلمداد می‌شود.

روشن‌کردنِ این مسیر با پیش‌بینی موانع موجود و امکان از بین بردن و حذف درستِ این موانع، رشد اقتصادی را برای افرادی که یک کسب‌وکار را شروع کرده‌اند یا افرادی که می‌خواهند تجارتی را به صورت بهینه توسعه دهند، تنها با بهره‌بردن از بیزینس کوچینگ امکان‌پذیر است.

دستاوردهای بیزینس کوچینگ
دستاوردهای بیزینس کوچینگ

درنهایت، عوامل موفقیت و عواملی که می‌توانند مسیر رسیدن به بهترین‌ها را برای کسب‌وکار هموار سازند، بااستفاده‌از تجارب مربیان کسب‌وکار حاصل می‌شوند.

درواقع در فرایند مربی‌گریِ کسب‌وکار می‌توان برای شناخت و تحقیقات بازار آموزش‌هایی را ارائه داد که مربیان کسب‌وکار با بررسی امکانات و همۀ جوانبِ موجود و به‌تبعِ آن، همۀ آموزش‌های عمومی در نظر می‌گیرند.

پس از شناختِ درست بازارِ مربوط به یک کسب‌وکارِ مشخص به صورت تخصصی، این امکان فراهم می‌شود که نیازها در بازار شناخته و اهداف موجود نیز آموزش داده می‌شوند.

هنگامی که یک سازمان یا یک کسب‌وکار دچار مسئله می‌شود، برای حل مسائل و ایجاد تغییر در سازمان می‌توان از فرایند مربی‌گریِ کسب‌وکار به صورت حرفه‌ای و تخصصی کمک گرفت.

بخشی از حل مسائل با شناخت و آگاهی کامل از مسائل سازمان و افراد حاضر در کسب‌وکار حاصل می‌شود و این امر به سرانجام نخواهد رسید، مگر آنکه از مربیانِ باسابقه و دارای مهارت‌های بالا در کار کمک بگیریم.

هدف مربی‌گری کسب‌وکار، رشد کسب‌وکار و مزایای فوق‌العاده‌ای است که برای تغییر بهینۀ یک سازمان ضرورت دارد و حل مسائل در سازمان را بهبود می‌بخشد. استفاده از راهبردهایی که به صورت گام‌به‌گام می‌توانند مسیر کامیابی و موفقیت را در ایجاد تغییر ضروری در سازمان نشان دهند و در پیشرفت کسب‌وکار سهم مهمی داشته باشند، برعهدۀ مربیِ کسب‌وکار است.

در بیزینس کوچینگ تغییر بهینه سازمان گام به گام صورت میگیرد
مزایای بیزینس کوچینگ

بخشی از مزایای استفاده از بیزینس کوچینگ

 • کمک به افرادِ تازه‌کاری که قصد دارند شروع یک کار تازه را تجربه و ارزیابی کنند و همراهی با آن‌ها؛
 • کمک به برنامه‌ریزی و مدیریت مالی؛
 • شناسایی استعدادها، قابلیت‌ها و اهداف کسب‌وکار؛
 • کمک به صاحبان سرمایه برای یادگیری مهارت‌های ضروریِ مدیریتی؛
 • ایجاد تعادل در زندگی شغلی و حرفه‌ای و شخصیِ مدیران کسب‌وکار؛
 • آگاهی از ضعف‌ها و قوت‌های فعالیت تجاری برای صاحبان مشاغل و پیشنهاد و ارائۀ راهکارهای سازنده برای رفع یا تثبیت آن‌ها؛
 • ارزیابی مداوم فعالیت مدیران و کارمندان و یادآوری‌کردنِ نکات مهم برای بهبود فعالیت؛
 • یاری‌رساندن به صاحبان سرمایه و کسب‌وکار در اجراکردن روش‌های جدید و کارآمد؛
 • تعیین چشم‌انداز، مشخص‌کردن اهداف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به راهبردهای تعیین‌شده؛
 • بالا بردن میزان رضایت شغلی؛
 • یاری‌رسانی به افزایش کار تیمی و گروهی؛
 • افزایش سازگاری در افرادی که به صورت گروهی دست به فعالیت می‌زنند؛
 • استفادۀ درست و بهینه از زمان در کار؛
 • حمایتگریِ بخش‌های مختلفِ کسب‌وکار؛
 • محدود نبودنبه زمان و مکان خاصی و قابلیت استفاده از خدمات غیرحضوری این تجارت در هر مکانی.

جمع‌بندی

وجود مربی کسب‌وکار (بیزینس کوچینگ) برای کسب‌وکارها همانند وجود ناخدا در یک کشتی است. کشتی اگر ناخدا نداشته باشد، می‌تواند حرکت کند؛ اما معلوم نیست به چه سرنوشتی دچار خواهد شد. business coaching سعی می‌کند کسب‌وکار را هدایت کند و رشد بدهد تا چشم‌انداز کسب‌وکار را محقق و ارزش افزوده ایجاد کند. در بازارِ امروز، اگر از مربی کسب‌وکار استفاده نکنیم، از گردونۀ رقابتِ متمایز حذف خواهیم شد.

 


References

www.blog.hubspot.com

www.forbes.com

www.businesscoaching.co.uk

www.wabccoaches.com

www.noomii.com

 

  • مدیر سایت :

   سلام و عرض ادب جناب ابراهیم زاده عزیز
   کوچ مدیران جلساتی را با مدیران اجرایی برگزار می‌کند و هدف او علاوه بر تحقق اهداف سازمانی، تحقق اهداف فردی رهبر سازمان نیز است؛ درصورتی که هدف بیزینس کوچ کمک به صاحبان کسب و کا راست تا به اهداف کسب و کارش برسد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *