چالش های مدیران چیست و نحوه مقابله با آنها

چاالش های مدیران در سازمان ها

نحوۀ مدیریت مدیران تأثیر بسزایی در موفقیت یا شکست هر کسب‌وکاری دارد و نقش کلیدی مدیران در ایجاد تغییرات در سازمان انکارناپذیر است. همۀ مدیران با مسائل چالش‌برانگیز زیادی مواجه هستند که مدیریت این چالش‌ها به برنامه‌ریزی نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم به تعدادی از چالش های مدیران اشاره کنیم.

مقاله پیشنهادی ما برای مطالعه: برنامه ریزی استراتژیک چیست؟

۷ مورد از چالش های مدیران را اینجا بررسی خواهیم کرد

 

چالش های مدیران

       ۱٫ نحوۀ مقابله با تغییر عملکرد کارکنان

برای اینکه بتوانید این چالش را مدیریت کنید، نیاز دارید انتظاراتتان را از عملکرد کارکنان تنظیم کرده تا از بروز بسیاری از این مشکلات جلوگیری کنید. راه‌حل این مشکل شناسایی هرچه زودتر مشکل و ارائۀ بازخورد به کارمند است. اگر با وجود این کار، عملکرد کارمند تغییر خوبی نکرد، فرایند نظم منسجمی را در نظر بگیرید. به تعویق انداختن بحث‌ها یا اجتناب از فرایند انضباط مشکل را طولانی‌تر می‌کند.

اگر می‌خواهید یاد بگیرید چطور بر چالش‌های مدیریتی غلبه کنید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره mba (دوره مدیریت ارشد کسب و کار) شرکت کنید.

       ۲٫ اخراج کارمند

این چالش یکی از سخت‌ترین چالش های مدیران است. برای مدیریت این چالش علاوه بر راهکاری که در چالش قبلی ارائه شد، مطئن شوید سیاست‌های روشنی برای نقض رفتارهای شدید داشته باشید. در اخراج کارمندان منصفانه عمل کنی و قبل از اخراج انجامِ بحث به‌صورت محترمانه و رفتاری منعطف را یاد بگیرید.

چالش های مدیران 

   ۳٫ تصمیم‌گیری دربارۀ استخدام مناسب

بسیاری از مدیران در هنگام انتخاب بین چند گزینه نمی‌توانند تصمیم درستی بگیرند و این موضوع یکی از چالش های مدیران است. اگر در استخدام کارمند اشتباه کنید، ناچار به اخراج کارمندتان خواهید شد؛ پس در این مرحله به دقت عمل کنید. برای موفقیت در این زمینه نیاز دارید دربارۀ استخدام کارمند آموزش ببینید. گزینه‌های مختلف را ارزیابی کنید و قبل از مشغول به کار شدن نیروی گزینش‌شده یک دورۀ کار آزمایشی برای کارمند در نظر بگیرید.

مقاله پیشنهادی : بیزینس کوچینگ چیست؟

    ۴٫ انجام کاری غیر اخلاقی یا اشتباه توسط کارمند

برای اینکه دچار این چالش نشوید، در ابتدا به تمام کارمندان قوانین و اصول اخلاقی شرکت را گوشزد کنید و همه را ملزم کنید تا این اصول را رعایت کنید. اگر یکی از کارکنان شما رفتار و عمل غیراخلاقی نشان داد، فوراً با این مسئله برخورد کنید و از تیم مدیریت منابع انسانی‌تان کمک بگیرید.

    ۵٫ اختلافات تیم

یکی دیگر از مهم‌ترین چالش های مدیران، اختلافات ایجادشده میان کارکنان آن‌هاست. هر مدیری از همکاری میان کارمندانش و عملکرد تیمی آن‌ها لذت می‌برد. به نظر شما وقتی کارمندی شکایتی از کارمند دیگری نزد شما می‌آورد، بهترین عملکرد شما چیست؟ در چنین موقعیتی لازم است درگیری شغلی و شخصی کارمندان را از هم تشخیص دهید.

آیا می‌دانستید استفاده از برنامه ریزی تعاملی باعث می شود اختلافات و مسائل تیمی و سازمانی شما به‌صورت سیستمی حل شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد اختلافات شغلی منجر به توجه و توسعۀ ایده‌های جایگزین می‌شود؛ اما درگیری‌های شخصی برای هر تیمی سمی مهلک است. توجه داشته باشید که شناسایی و تقویت ارزش تیم‌ها بهترین داروی پیشگیرانه برای درگیری تیمی است.

چالش های مدیران

   ۶٫ نیاز به یادگیری دانش یا مهارتی جدید

جداشدن از ساحل آرامش خود و درگیر یادگیری موضوعات و مهارت‌های جدید شدن، یکی از چالش‌های مدیران است. اگر کارهای جدید و متفاوت انجام ندهید، در حال توسعه نیستید. مؤثرترین راه برای توسعۀ هر مدیری ورود به دنیای شغل‌های جدید و کارهای چالش‌برانگیز است. وقتی شما کار جدیدی انجام می‌دهید، برنامۀ توسعه‌ای را برای تضمین موفقیت خودتان فراهم می‌کنید. برای افزایش سطح دانش خود می‌توانید از کتاب‌ها و منابع آنلاین استفاده کنید. رهبران بزرگ همیشه در حال یادگیری هستند و با افتخار به این موضوع اعتراف می‌کنند.

اگر مدیر هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب مدیریت بر مدیریت ناپذیر را از سایت مدیربان دانلود کرده و بخوانید.

  ۷٫ ازدست‌دادن کارمندان بسیار خوب با بهره‌وری و اثربخشی عالی

 صبر نکنید تا کارمند ستارۀ شما، پیشنهاد کاریِ بهتری دریافت کند و تصمیم به رفتن بگیرد؛ زیرا آن زمان، خیلی دیر شده است. برای پیشگیری از این چالش برای کارمندانتان دستمزد عالی و در حد ارزش و لیاقت آن‌ها در نظر بگیرید تا احساس حمایت‌شدن در محیط کار را داشته باشند. به یاد داشته باشید، کارمندان ستاره درنهایت برای پیشرفت در کار یا فرصت‌های شغلیِ بهتر شما را ترک خواهند کرد؛ پس اگر تمایلی به ازدست‌دادنِ آن‌ها ندارید، باید شرایطی فراهم کنید که احساس کنند زمینۀ پیشرفت در شرکت شما وجود دارند.

از اینکه با مدیربان همراه بودید، از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *