چالش های مدیریتی در سازمان پیچیده امروزی + راهکار

چاالش های مدیران در سازمان ها

نحوۀ مدیریت مدیران تأثیر بسزایی در موفقیت یا شکست هر کسب‌وکاری دارد و نقش کلیدی مدیران در ایجاد تغییرات در سازمان انکارناپذیر است. چالش های مدیریتی در سازمان پیجیده امروزی بسیار زیاد است و مدیریت آن ها به هدف گذاری و برنامه ریزی نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم به بزرگترین چالش های مدیران اشاره کنیم.

مقاله پیشنهادی ما برای مطالعه: برنامه ریزی استراتژیک چیست؟

۷ مورد از چالش های مدیریتی

 ۱. نحوۀ مقابله با تغییر عملکرد کارکنان

برای اینکه بتوانید این چالش را مدیریت کنید، نیاز دارید انتظاراتتان را از عملکرد کارکنان تنظیم کرده تا از بروز بسیاری از این مشکلات جلوگیری کنید. راه‌حل این مشکل شناسایی هرچه زودتر مشکل و ارائۀ بازخورد به کارمند است. اگر با وجود این کار، عملکرد کارمند تغییر خوبی نکرد، فرایند نظم منسجمی را در نظر بگیرید. به تعویق انداختن بحث‌ها یا اجتناب از فرایند انضباط مشکل را طولانی‌تر می‌کند.

شرکت در دوره های آموزشی مدیریتی مانند دوره mba (دوره مدیریت ارشد کسب و کار) به مدیران کمک می‌کند تا مدیریت درست و اصولی را یاد بگیرند. طبیعی است مدیری که بتوتند حرفه ای مدیریت کند، بر چالش های مدیریتی هم بهتر غلبه می‌کند.

       2. اخراج کارمند

این چالش یکی از سخت‌ترین چالش های مدیران است. برای مدیریت این چالش علاوه بر راهکاری که در چالش قبلی ارائه شد، مطمئن شوید سیاست‌های روشنی برای نقض رفتارهای شدید داشته باشید. در اخراج کارمندان منصفانه عمل کنید و قبل از اخراج انجامِ بحث به‌صورت محترمانه و رفتاری منعطف را یاد بگیرید. مقاله پیشنهادی ما برای مطالعه: دوره mba چیست؟

اخراج کارمند یکی از مهمترین چالش های مدیریت
اخراج کارمند یکی از مهم ترین چالش های مدیران

     3. تصمیم‌گیری دربارۀ استخدام مناسب

بسیاری از مدیران در هنگام انتخاب بین چند گزینه نمی‌توانند تصمیم درستی بگیرند و این موضوع یکی از چالش های مدیریتی است. اگر در استخدام کارمند اشتباه کنید، ناچار به اخراج کارمندتان خواهید شد؛ پس در این مرحله به دقت عمل کنید. برای موفقیت در این زمینه نیاز دارید دربارۀ استخدام کارمند آموزش ببینید. گزینه‌های مختلف را ارزیابی کنید و قبل از مشغول به کار شدن نیروی گزینش‌شده یک دورۀ کار آزمایشی برای کارمند در نظر بگیرید.

    4. انجام کاری غیر اخلاقی یا اشتباه توسط کارمند

برای اینکه دچار این چالش نشوید، در ابتدا به تمام کارمندان قوانین و اصول اخلاقی شرکت را گوشزد کنید و همه را ملزم کنید تا این اصول را رعایت کنید. اگر یکی از کارکنان شما رفتار و عمل غیراخلاقی نشان داد، فوراً با این مسئله برخورد کنید و از تیم مدیریت منابع انسانی تان کمک بگیرید.

    5. اختلافات تیم

یکی دیگر از مهم‌ترین چالش های مدیران، اختلافات ایجادشده میان کارکنان آن‌هاست. هر مدیری از همکاری میان کارمندانش و عملکرد تیمی آن‌ها لذت می‌برد. به نظر شما وقتی کارمندی شکایتی از کارمند دیگری نزد شما می‌آورد، بهترین عملکرد شما چیست؟ در چنین موقعیتی لازم است درگیری شغلی و شخصی کارمندان را از هم تشخیص دهید.

آیا می‌دانستید استفاده از برنامه ریزی تعاملی می‌توانید مسائل و اختلافات تیمی تان را با نگاهی کل‌نگر و سیستمی حل کنید؟

تحقیقات نشان می‌دهد اختلافات شغلی منجر به توجه و توسعۀ ایده‌های جایگزین می‌شود؛ اما درگیری‌های شخصی برای هر تیمی سمی مهلک است. توجه داشته باشید که شناسایی و تقویت ارزش تیم‌ها بهترین داروی پیشگیرانه برای درگیری تیمی است.

یکی از عوامل ایجاد اختلاف در سازمان‌ها ناآشنایی مدیریت مجموعه با مفاهیم مالی است. این ناآشنایی باعث ایجاد تنش در تیم می‌شود. ما در دوره مدیریت مالی برای مدیران غیر مالی سعی کرده‌ایم مدیران غیرمالی سازمان را با این مفاهیم آشنا کنیم تا از بروز این اختلافات در سازمان جلوگیری شود.

   6. نیاز به یادگیری دانش یا مهارتی جدید

جداشدن از ساحل آرامش خود و درگیر یادگیری موضوعات و مهارت‌های جدید شدن، یکی از چالش های مدیران است. اگر کارهای جدید و متفاوت انجام ندهید، در حال توسعه نیستید. مؤثرترین راه برای توسعۀ هر مدیری ورود به دنیای شغل‌های جدید و کارهای چالش‌برانگیز است.

وقتی شما کار جدیدی انجام می‌دهید، برنامۀ توسعه‌ای را برای تضمین موفقیت خودتان فراهم می‌کنید. برای افزایش سطح دانش خود می‌توانید از کتاب‌ها و منابع آنلاین استفاده کنید. رهبران بزرگ همیشه در حال یادگیری هستند و با افتخار به این موضوع اعتراف می‌کنند.

نیاز کارکنان به یادگیری در محل کار یکی از چالش های اصلی مدیران است
نیاز کارکنان به یادگیری در محل کار یکی از چالش های اصلی مدیران

  7. ازدست‌دادن کارمندان بسیار خوب با بهره‌وری و اثربخشی عالی

 صبر نکنید تا کارمند ستارۀ شما، پیشنهاد کاریِ بهتری دریافت کند و تصمیم به رفتن بگیرد؛ زیرا آن زمان خیلی دیر شده است. برای پیشگیری از این چالش برای کارمندانتان دستمزد عالی و در حد ارزش و لیاقت آن‌ها در نظر بگیرید تا احساس حمایت‌شدن در محیط کار را داشته باشند.
به یاد داشته باشید، کارمندان ستاره درنهایت برای پیشرفت در کار یا فرصت‌های شغلیِ بهتر شما را ترک خواهند کرد؛ پس اگر تمایلی به ازدست‌دادنِ آن‌ها ندارید، باید شرایطی فراهم کنید که احساس کنند زمینۀ پیشرفت در شرکت شما وجود دارند.

جمع‌بندی

در این مقاله به ۷ مورد از چالش های مدیریتی اشاره کردیم و راه حل هر کدام را توضیح دادیم. مدیریت هر کسب و کاری چه کوچک و چه بزرگ علاوه بر دانش به هنر نیز نیاز دارد. مدیری موفق است که هنگام مواجهه با چالش های مدیران بتواند با نگاه سیستمی و کل نگر به تمام بخش های مجموعه بهترین تصمیم را بگیرد و سازمانش را از بحران نجات دهد. در انتهای این مطلب پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه مقاله اصول مدیریت کسب و کار با اصول مدیریت حرفه‌ای شوید. یادگیری این اصول قطعا به شما کمک می‌کند سریع‌تر سازمان‌تان را از بحران خارج کنید.

۲/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *