مدیریت کسب‌ و کار بر چه اصولی استوار است؟

اصول مدیریتی کسب و کار

دربارۀ روش‌ها و اصول مدیریت کسب‌ و کار چه می‌دانید؟

آیا تاکنون به این اندیشیده‌اید که مدیریت کسب‌ و کار بر چه اصولی استوار است؟

همۀ ما می‌خواهیم خودساخته باشیم و برای خودمان وضعیت مطلوبی را بیافرینیم. مدیریت کسب‌ و کار برای افرادی که عاشق کسب‌وکار و همچنین عاشق کارکردن با دیگران هستند، موقعیت و جایگاهی رؤیایی فراهم می‌کند. ازآنجاکه دنیای جدید ابزار جدید می‌طلبد، یکی از ابزارهای نوین برای خلق فضای جدید در کسب‌وکار و صنعت که همان مدیریت کسب‌ و کار است، می‌تواند به‌عنوان ابزار پیشرفته برایتان معرفی شود؛ زیرا مربیگری به افراد کمک می‌کند، به‌جای دنباله‌روی کردن از رقبا فضای جدید رقابتی ایجاد کنند. اگر چنان عمل کنی که انگار می‌خواهی تفاوتی ایجاد کنی، آن تفاوت را ایجاد خواهی کرد.

برای یادگیری اصولی و حرفه‌ای علم مدیریت پیشنهاد می‌کنیم در دوره MBA مدیربان (دوره مدیریت ارشد کسب و کار) شرکت کنید.

مدیریت کسب‌ و کار چیست و بر چه اصولی استوار است؟ business management

بیزینس کوچینگ یا مربیگریِ کارآفرینی یا مربیگریِ کسب‌وکار یکی از انواع مربیگری است. در فرایند مدیریت کسب‌ و کار، مربی یا مربی با مراجع یا مُراجع قراردادی منعقد می‌کنند که در آن، مربی، مالکان کسب‌وکارهای کوچک و متوسط را در بخش‌های مختلفِ فروش، مدیریت، رهبری، ساخت تیم، برنامه‌ریزی، تولید و… راهنمایی کند. چهارچوب مدیریت کسب‌ و کار را می‌توان در سه گامِ «عقد قرار داد»، «شفافیت» و «تغییر و پایان» تعریف کرد. در مرحلۀ عقد قرارداد به تعیین تعهدات طرفین در قبال یکدیگر، تعیین حق‌الزحمه و توافق بر سر خروجی‌های مطلوب می‌پردازند. در مرحلۀ شفافیت و تغییر به تعیین اهدافِ کوتاه‌مدت، بلندمدت و پیگیری برای انجام شدنِ اقدامات توسط مُراجع بااستفاده‌از ابزارها و الگوهای مربیگری می‌پردازند. در مرحلۀ پایانی، مسیرِ طی‌شده توسط مربی و مُراجع ارزیابی و نتایجِ به دست آمده به رسمیت شناخته می‌شود. درواقع، مربی کسب‌وکار برای ترغیب افراد به اقدام کردن تلاش می‌کند تا یادگیریِ آن‌ها را افزایش دهد؛ چون تا زمانی که اقدامی انجام نشود، دانشی پدیدار نخواهد شد.

اگر مدیر هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب مدیریت بر مدیریت ناپذیر را از سایت مدیربان دانلود کرده و بخوانید.


کاربردهای مدیریت کسب‌ و کار در دنیای کسب‌وکار  Business management applications

بیست سال پیش، هیچ‌کس از مربیگریِ زندگی یا سازمانی خبر نداشت؛ ولی امروزه در صنایع مختلفی ازجمله کالاهای پرمصرف، لوازم خانگی، خدمات بهداشتی، خدمات درمانی، خدمات آموزشی، مالی، انرژی، ساختمان و… به کار گرفته می‌شود. مدیریت کسب‌ و کار، قطعاً می‌تواند به موفقیت در کسب‌وکارتان کمک کند. طبق تحقیقات فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، ۷۰درصدِ صاحبان کسب‌وکارهای کوچک که مربی استخدام کرده‌اند، عملکرد بالایی داشته‌اند و ۸۶درصد از کسب‌وکارهایی که خدمات مدیریت کسب‌ و کار را استفاده کرده‌اند، نرخ بازگشت سرمایه‌شان مثبت بوده است و سودآوری زیادی داشته‌اند. برای غلبه بر موانعِ ذهنیِ شروع کارآفرینی، وبمستری (مدیریت وبگاه)، بازاریابی اینترنتی، تدوین و ارزیابی الگوی کسب‌وکار، توسعۀ کسب‌وکار، تیم‌سازی و مدیریت تیم و بسیاری دلایل دیگر، کسب‌وکار شما نیاز به مربیگری کسب‌وکار دارد. از مزایای مهمِ به‌کارگیری این شیوۀ پیشرفته در کسب‌وکار عبارت‌اند از: رسیدن به درآمد و سودآوری بالاتر و بالابردن ارزش سهام، بهبود وضعیت دل‌بستگی کارکنان و کاهش نرخ خروج، مدیریت اثربخش هزینه‌ها و حذف هزینه‌های نالازم، افزایش زمان ماندن نیروهای نخبه در سازمان و تقویت نشان تجاریِ کسب‌وکار، جایگاه آن در ذهن مشتری، مدیریت زمان، سیستم‌سازی کسب‌وکار. خدمات مدیریت کسب‌ و کار برای همۀ کسب‌وکارها ازجمله فروشگاه‌ها، بانک‌ها، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، بیمه، سالن زیبایی، صنعت نفت و گاز، صنایع مبلمان و کابینت‌سازی، صنعت خودرو، فرش و… قابل‌ارائه است.

 

مدیریت کسب‌ و کارجایگاه مدیریت کسب‌ و کار در ایران  The position of business management in Iran

مدیریت کسب‌ و کار قدمتی بیش از ۳۰ سال دارد و با موفقیت‌هایی که درزمینۀ توسعۀ فردی و توسعۀ کسب‌وکار داشته، به دومین صنعتِ روبه‌رشدِ دنیا تبدیل شده است. در سال ۱۹۷۰ تیموتی گلوی با انتشار مجموعه کتاب‌هایی با عنوان درونی ایده‌هایی جدید درارتباط‌با مربیگری و دوست‌یابی با موفقیت ارائه کرد و ایده‌های او در شرکت‌های بزرگِ آمریکایی با استقبال زیادی مواجه شد. طی سال‌های بعد، ورنر ارهارد نیز ایده‌هایی درارتباط‌با مربیگری و موفقیت کسب‌وکار ارائه کرد؛ ولی سِر جان وایتمور راهکارهای گلوی را در کسب‌وکار به کار برد و به مربیگریِ کسب‌وکار اعتباری تازه بخشید. از مصادیق مربیگری در ایران زیاد دیده می‌شود. از زمان‌های دور رابطۀ مرید و مرشد و درحال‌حاضر رابطۀ مادر و فرزند، استاد و شاگرد نمونه‌هایی از مربیگری است؛ اما مربیگری کسب‌وکار پدیده‌ای نوظهور است و باید به این باور برسیم که مربیگری، یک حرفۀ کاملاً تخصصی است. این حرفه، رفته‌رفته در کسب‌وکارها برای خودش جا باز کرده است؛ به‌گونه‌ای که امروزه سازمان‌های زیادی از خدمات آن بهره می‌گیرند.


مدیریت کسب‌ و کار بازاریابی و فروش  Manage marketing and sales business

با پیشرفت روزافزونِ علم و فناوری و تنوع محصولات جدید، نیازمند فضایی جدید برای بازاریابی و فروش می‌شویم و برای افزایش سرمایه و کاراییِ بیشتر و خلق آثار جدیدِ مربیگری، بازاریابی و فروش حرف اول را می‌زند و این مسئله به‌قدری مهم است که بسیاری از فارغ‌التحصیلانِ این رشته‌ها در دانشگاه به‌دنبال خلق فضاهای فروش و آموزش رشد این رشته‌ها هستند. امروزه سازمان‌ها و مؤسسات برای افزایش عملکرد و افزایش فروش و کاهش رکود به‌دنبال روش‌هایی جدید و راهی برای جذب مشتری هستند. مربیگری بازاریابی و فروش، بهترین راه برای بالا بردن توانمندی‌ها و شفاف‌سازی مسیر افراد در جهت رفع موانع و ایجاد خلاقیت است.


اصول مدیریت کسب‌ و کارتأثیر مدیریت کسب‌ و کار در مدیریت

همۀ سازمان‌ها و همۀ کسب‌وکار‌های موفق به مدیر نیاز دارند و هر مدیری به کوچ یا مربی نیاز دارد. مربیگریِ مدیریت یک امتیاز شگفت‌انگیز برای موفقیت در کسب‌وکار است. اگر در کسب‌وکاری مشکلی به وجود بیاید، مهم‌ترین مسئولیت برعهدۀ مدیر است تا کارکنان را به آرامش دعوت کند و به آن‌ها انگیزه بدهد؛ ولی اگر در این موقعیت، مدیر هم مانند سایر کارکنان دچار اضطراب و ترس شود، کوچینگ مدیران اجرایی که یکی از انواع کوچینگ است، وارد مرحلۀ عمل می‌شود. این روش‌ از راه‌های مختلفی باعث رشد و شکوفایی مدیران و کارمندان می‌شود.

مدیران از سه روش می‌توانند راهکارهای مربیگری مدیریت در سازمان را اجرا کنند:

در روش اول، مدیر به‌عنوان مربی به کارکنانش کمک می‌کند تا به اهدافشان دست پیدا کنند. مربی کسب‌وکار به بهتر شدن رابطۀ مدیر و کارکنان کمک می‌کند. اگر مدیر درزمینۀ مربیگری آموزش دیده باشد، این راهکار بازدهی بیشتری دارد.

در روش دوم، مدیران افرادی را برای آموزش به کارکنان خودشان استخدام می‌کنند که بازدهی این روش تنها ۱۰درصد است. اگر مدیران، خودشان نقش آموزش‌دهنده را داشته باشند، علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان به بازدهی بالا نیز کمک می‌کند؛ چون آموزش در حین کار، ۷۰درصد تأثیرگذار است.

در روش سوم، مدیران نقش تشویق‌کننده دارند. آن‌ها باید با کارکنان‌شان جلسه بگذارند، خواسته‌های کارکنان‌شان را بشنوند و باهم همکاری و همفکری کنند. مدیری که درزمینۀ مربیگری آموزش دیده باشد، به نظرهای کارکنان احترام می‌گذارد، حتی اگر برخلاف نظر خودش باشد. این کار باعث ایجاد حس هم‌تیمی در اعضا می‌شود.


تأثیر مدیریت کسب‌ و کار در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان  Impact of business management in management 

افراد و سازمان‌ها برای راهبرد اهدافشان به برنامه‌ریزی هدفمند و قابل‌اجرا نیاز دارند و بدون داشتن برنامه‌ای جامع و کامل به اهداف خودشان نمی‌رسند. هرچه افراد و سازمان‌ها پویاتر باشند، نیاز به برنامه‌ریزی در آن‌ها کاربردی‌تر است. مربی برای هر فرد و هر سازمانی برنامۀ منحصربه‌فردی ارائه می‌کند. اگر به هر دلیلی برنامه‌ریزی برای افراد به چالش تبدیل شده باشد، مربیگری برنامه‌ریزی برای آن‌ها یک برنامۀ منسجم با افزایش عملکرد و ایجاد مسیری شفاف و استفاده درست از زمان برایشان آماده می‌کند. یکی از دغدغه‌هایی که مدیران با آن درگیر هستند، بحث مدیریت زمان است. مدیران ما ازاینکه نمی‌توانند وقت‌شان را بین کارهای مختلف تقسیم کنند و اغلبِ اوقات زمان کافی برای انجام بیشترِ کارها را ندارند و نمی‌توانند کارهایشان را اولویت بندی کنند. آیا برای پیدا کردن راه حل برای مدیریت زمان سراغ کتاب‌ها و مقالات برای راه حل برویم یا از مربیگری مدیریت زمان استفاده کنیم؟ همراه بودن با یک بیزینس مربی مدیریت زمان را برای خود و کسب‌وکارتان پیاده کنید و به کارهای مهم و اولویت دار خود برسید می‌توانید مهارت تفویض اختیار که نقش کلیدی در مدیرت زمان خودتان دارد را در خود نهادینه کنید و در آخر به جای آنکه ساعات کاری خود را افزایش دهید از زمانی که دارید بهترین استفاده را بکنید.

نقش مدیریت کسب‌ و کار در افزایش درآمد

همۀ افراد در سراسر جهان طرفدار ثروت هستند و هیچ فردی را نمی‌بینیم که طرفدار فقر باشد. ثروت، همیشه پول و مال و اموال نیست. ثروت می‌تواند رفاه مالی، رضایت عاطفی، کمک به دیگران، آزادی، دنبال کردن خواسته‌ها و سود رساندن به دیگران باشد. مربیگریِ ثروت با هدف تغیر نگرش ثروت، درآمد و پول کار می‌کند. این تخصص مربیگری کمک می‌کند تا سطح عملکرد خود را در بخش درآمدزایی بالا ببریم و از این طریق، وضعیت مالی‌مان را ارتقا دهیم.

و در آخر، زندگی زیباتر می‌شود، اگر بدانیم چه‌چیزی از زندگی می‌خواهیم. برای رسیدن به هدف، باید واقع‌بینانه و عاقلانه با قدم‌های کوچک شروع کنیم. برای ادامۀ راه، فقط به یک چراغ‌قوه نیاز دارید تا جلوی پایتان را ببینید. چراغِ بهترین خودروها هم، فقط صد متر جلوتر را روشن می‌کند و شما هم دقیقاً به همان صد متر نیاز دارید و هر صد متر که بروید، صد مترِ دیگر را برایتان روشن می‌کند؛ پس، از تاریکیِ مقصد نترسید و شروع کنید. آن چراغ‌قوه چیزی نیست، جز راهکارهای مدیریت کسب‌ و کار در زندگی و کسب‌وکارتان.


منابع :
https://coachfederation.org/
https://erickson.edu/what-is-coaching
https://www.instituteofcoaching.org/
https://www.thebalancesmb.com/how-to-start-a-coaching-business-1794520

The 5 Key Steps to Starting a 6-Figure Coaching Business


https://fizzle.co/sparkline/how-to-coaching-business
https://blog.hubspot.com/sales/business-coach
https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2018/08/01/why-most-business-coaching-is-a-waste-of-time/#45d76a22631c
https://www.forbes.com/sites/michaelschein/2018/05/15/5-unconventional-ways-to-make-your-coaching-business-explode/#60a784b313f9

How to Start a Coaching Business and Look Like a Pro from the Get-Go


https://www.businesscoaching.co.uk/what-is-business-coaching
https://www.micromentor.org/Business-Coaching
https://www.businesscoach.com/

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *