مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار چه شاخص‌ هایی دارد و دقیقاً چه کاری می‌کند؟

شاخص های بیزینس کوچینگ

به‌احتمالِ‌زیاد، شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای اولین‌بار کلمۀ کوچینگ یا مربّیگری به گوشتان خورده است و دقیقاً نمی‌دانید این واژه به چه معناست و چه کاری انجام می‌دهد. قبل از هر چیزی، لازم است بدانید که بیزینس کوچینگ یکی از انواع کوچینگ می‌باشد. اگر قرار باشد وارد دنیای کسب‌وکار پیشرفته و به‌روز شوید و به‌عنوان یک تجارتِ حرفه‌ای و قدرتمند در دنیای تجارت شناخته شوید و اسمتان بر سر زبان‌ها بیفتد، بدون‌شک مربّیگریِ کسب‌وکار می‌تواند شما را برای رسیدن به این اهداف کاری یاری کند؛ پس، به‌جای اینکه در فرهنگ لغتِ فارسی به‌دنبال یافتن معنای کوچینگ باشید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ما را در مورد مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار مطالعه کنید. شاید با گشتن در واژه‌نامه‌های فارسی، نتیجۀ به‌دردبخوری عایدتان نشود!

اگر بخواهیم کلمۀ کوچ و کوچینگ را به‌معنای واقعیِ تحت‌الفظی‌شان تعبیر کنیم، باید بگوییم که این واژه به‌معنای کالسکه است؛ اما در دنیای پیشرفتۀ امروزی و در کسب‌وکار و تجارت نوین، کوچینگ به فرایندِ به‌روز و جدیدی گفته می‌شود که شاغلان و صاحبان کسب‌وکار را جهت بهبود عملکردشان و پیشبرد آن‌ها به‌سوی زندگی حرفه‌ای راهنمایی می‌کند. درواقع، هدف و تمرکز مربیگری به‌جای گذشته بر حال و آینده افراد متمرکز است و قصد دارد به افراد بفهماند که به‌آسانی می‌توانند، بهترین و دقیق‌ترین مسیر را برای خودشان طراحی کنند. مربیگری بر این باور است که پاسخِ بسیاری از مشکلات و سؤالات افراد نزد خودشان است و کسی به‌جز خودشان نمی‌تواند آن‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری کند؛ به همین علت است که امروزه فرایند مربیگری، بسیار موردتوجهِ صاحبان مشاغل قرار می‌گیرد.


مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار چه‌ کسی است؟  ?Who is the professional business coach

شاید در همین ابتدای مبحث برایتان جالب باشد، بدانید که مربی کسب‌وکار کیست و چگونه می‌تواند به مربی حرفه‌ ای کسب‌وکار تبدیل شود. دراین‌باره، باید بگوییم که مربی کسب‌وکار، نه معلم است، نه روانشناس یا نه حتی مشاور؛ بلکه این شخص به فردی تسهیل‌گر گفته می‌شود که به شاغلان و صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا خودشان به آگاهی‌هایی دربارۀ خودشان دست یابند و مسائل و مشکلات را خودشان کشف و شناسایی کنند. مربی حرفه‌ ای کسبو کار به‌جای اینکه شما را به خوردن یک ماهیِ خوشمزه دعوت کند، ماهی‌گرفتن را یادتان می‌دهد. شاید بهتر باشد، این را هم بدانید که مربی حرفه‌ ای کسب‌و کار ، هیچ‌گاه افراد را پند نمی‌دهد؛ بلکه آن‌ها با ابزارها و روش‌هایی کارآمد؛ همانند: گوش دادن‌های مداوم و فعال، پرسیدن‌های پی‌درپی و بجا و مفید، به آن‌ها کمک می‌کند تا خودشان نقشۀ راه را برای رسیدن به اهدافشان تعیین کنند.

لازم است بدانید که مربی حرفه‌ ای، روزانه با تعداد بی‌شماری از چالش‌های متعدد روبه‌رو می‌شود. ازآنجاکه مربیگری به یک فرایند و روشِ روبه‌رشد و موفقیت گفته می‌شود؛ درنتیجه، مربی حرفه‌ای از تمامی این چالش‌ها به‌عنوان تجربه‌ای ارزشمند و مفید یاد می‌کند که درس‌گرفتن از هرکدام از آن‌ها برایش اهمیت درخورِتوجهی دارد.. مربی حرفه‌ ای با نشان‌دادنِ تدابیر خودش، باید به افراد یاد دهد که تمامی این چالش‌ها، اشتباه یا عیب نیستند و چنانچه در گذشته در مقابل حادثه یا موضوعی شکست خورده‌اند، یقین داشته باشند که این شکست بر روند آن‌ها در آینده هیچ تأثیری نخواهد داشت.

مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار چه‌ کسی است


مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار چه شاخص‌هایی دارد؟  Indicators

طی سالیانِ طولانی که کسب‌وکارهای گوناگون و تجارت‌های مختلف با موفقیت‌های روزافزونی مواجه شد و پس‌از آنکه معلوم شد، مربیان کسب‌وکار‌ نقش مبرهنی در این موفقیت داشته‌اند، اعلام شد که مربّیگریِ کسب‌وکار در کسب‌وکارهای امروزی معجزه می‌کند. حال، سؤال اینجاست که مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار چه شاخص‌هایی دارد و دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟ در ادامۀ مقاله با ما همراه باشید تا شما را در رسیدن به پاسخ این سؤالِ مهم یاری کنیم.

در ابتدا لازم است، این نکته را یادآوری کنیم که مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار ، گفت‌وگوی آگاهانه و رودررویی را با هدف توانمندکردنِ افراد برای رسیدن به بهترین حالتِ ممکن فراهم می‌کند. نتیجۀ آن، رسیدن به نتایج فوق‌العاده و بی‌نظیری در زندگی و کسب‌وکار سازمان یا شرکت است. یکی از شاخصه‌های بسیار مهمی که می‌توان برای مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار در نظر گرفت، این است که او هنگام گفت‌وگوی آگاهانه، با مراجعه‌کننده‌اش شریک می‌شود؛ به‌طوری‌که وی بین فاصلۀ میانِ اکنونِ متربی و جایی که او می‌خواهد به آن برسد، قرار می‌گیرد. این‌گونه است که مربی، افراد را برای دست‌یابی به آنچه تمایلش را دارند، یاری می‌کند؛ همچنین، افرادی که به‌عنوان مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار شناخته می‌شوند، به‌آسانی می‌توانند برای افراد تازه‌وارد به حرفۀ تجارتِ امروزی در رسیدن به اقدام و سرعت‌بخشیدن به فرایندِ پیشرفت، شفافیت ایجاد کنند و نیز، آگاهی و تمرکز بیشتر را برای آنان به ارمغان بیاورند. به‌عبارت ساده‌تر، می‌توان شاخصه‌های مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار را این‌گونه بیان کرد:

کشف، شفافیت و همراه‌شدن با آنچه مراجعه‌کننده به مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار ، قصد دارد به آن دست پیدا کند؛

تشویقِ مراجعه‌کننده و ایجاد انگیزه در وی برای خلاقیت، نوآوری و کشف دنیای خویش؛

ایجاد و استخراج راه‌حل‌ها و راهبردهای مراجعه‌کنندگان؛

فراهم‌آوردنِ بستری مناسب برای پاسخگوبودنِ مراجعه‌کننده و ایجاد یک حس قوی در وی برای مسئولیت‌پذیری.

مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار دقیقاً چه‌کاری را انجام می‌دهد


مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار دقیقاً چه‌کاری را انجام می‌دهد؟  ?What does the professional business coach do

اگر صاحب یک کسب‌وکار کوچک هستید و می‌خواهید آن را به هر شیوه‌ای وسعت دهید، یا اینکه یک تجارت بزرگ و جهانی ایجاد کنید، نباید تأثیر مربی حرفه‌ای کسب‌ و کار را در کسب‌وکار از یاد ببرید؛ زیرا مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار ، دقیقاً همان کاری را می‌کند تا بتوانید آیندۀ کسب‌وکارتان را با آنچه سزاوارش است، وفق دهید و شرکت یا سازمانتان دقیقاً همانی باشد که می‌خواهید. مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار به شما که به‌عنوان صاحب شغل یا حرفه به وی مراجعه می‌کنید، یاد می‌دهد:

هدف کاری یا زندگی‌تان را به‌طور شفاف بیان کنید؛

نقش‌های سازمانی را برای خودتان انتخاب کنید؛

رویه‌های مدیریتی را برای خویش مشخص و تعیین کنید؛

درواقع، مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار بر دستورِکارِ فردِ مراجعه‌کننده متمرکز می‌شود و این مراجعه‌کننده است که تصمیم می‌گیرد، هدف کاری‌اش چیست و چگونه چالش‌های واردشده بر کارش را حل‌وفصل کند؛ همچنین، وی از سؤالات قدرتمندی برای رهیاریِ مراجعه‌کننده‌اش استفاده می‌کند. به این شیوه به مراجعه‌کننده یادآوری می‌کند که مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار ، نه‌تنها آموزش نمی‌دهد؛ بلکه هم سؤال می‌پرسد و هم گوش می‌کند. کار یا اقدام بعدی که مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار انجام می‌دهد، این است که اقدام و عمل را هم‌زمان باهم ترویج می‌کند. او به مراجعه‌کننده نشان می‌دهد که در ارتباط و گفت‌وگوی مربیگرایانه، مراجعه‌کننده باید خودش مراحل حرکت و عمل را برای دستیابی به اهداف مشخص کند؛ همچنین، مهم‌ترین کار مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار این است که از تمامی تغییرات مراجعه‌کننده‌اش پشتیبانی کند؛ درواقع، تمامی یادگیری‌های فردی، رشد و تغییرات مراجعه‌کننده را تمام‌وقت پیگیری می‌کند.مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار

چگونه مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار را تشخیص دهیم؟  Professional business coach

شاید یکی از عمده سؤالاتی که ذهن شما را به خودش درگیر می‌کند، این باشد که چگونه کوچینگ کسب‌ و کار را تشخیص دهیم. دررابطه‌با این سؤال باید بگوییم که یک مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار هیچ‌گاه به مراجعه‌کنندگانش نمی‌گوید که به چه شیوه‌تی از یک نقطه به نقطۀ دیگر می‌رسند؛ درواقع، وی هیچ‌گاه ازطریق راهکار به کمک شما نمی‌آید. ازآنجاکه هر کسب‌وکاری با حرفۀ دیگر از زمین تا آسمان تفاوت‌های زیادی دارد، مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار ، هرگز راهکاری را که متعلق به شرکتی باشد، برای سازمانی دیگر ارائه نمی‌دهد. برای اینکه تشخیص دهید مربی حرفه‌ ای کسب‌ و کار چه‌کسی است، در هنگام برخورد با وی نهایتِ دقت را به خرج دهید.


منابع:

https://coachfederation.org/
https://erickson.edu/what-is-coaching
https://www.instituteofcoaching.org/
https://www.thebalancesmb.com/how-to-start-a-coaching-business-1794520

The 5 Key Steps to Starting a 6-Figure Coaching Business


https://fizzle.co/sparkline/how-to-coaching-business
https://blog.hubspot.com/sales/business-coach
https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2018/08/01/why-most-business-coaching-is-a-waste-of-time/#45d76a22631c
https://www.forbes.com/sites/michaelschein/2018/05/15/5-unconventional-ways-to-make-your-coaching-business-explode/#60a784b313f9

How to Start a Coaching Business and Look Like a Pro from the Get-Go


https://www.businesscoaching.co.uk/what-is-business-coaching
https://www.micromentor.org/Business-Coaching
https://www.businesscoach.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *