بوم مدل کسب و کار چیست؟

بوم کسب و کار

بوم مدل کسب و کار  یا BMC  چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

بوم مدل کسب و کار  یکی از ابزارهای مدیریتی است که به شما اجازه می‌دهد تا مدل کسب‌وکارشان را توصیف و طراحی کنید. با استفاده از این ابزار می‌توانید کسب‌وکارتان را در زمانی کوتاه برای دیگران توضیح دهید. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که مدل کسب‌وکارتان را تجسم کنید، نقاط ضعف آن را تشخیص دهید و بررسی کنید که آیا کسب و کار  شما می‌تواند کارساز باشد یا خیر. بوم مدل کسب و کار  توسط الکساندر استروالدر، نظریه‌پرداز اقتصادیِ سوئیس در سال ۲۰۰۵ معرفی شد.

الکساندر استروالدر: « بوم مدل کسب و کار  ابزاری مفهومی است که شامل مجموعه‌ای از عناصر و ارتباط آن‌ها بوده و منطق شرکت را جهت درآمدزایی نشان می‌دهد.»

BMC

مقاله پیشنهادی ما برای مطالعه شما: برنامه ریزی استراتژیک چیست؟

بوم مدل کسب و کار چه مزایایی دارد؟

 • نگاهی به ضروریات

BMC  نگاهی کلی از واقعیت کسب‌وکارتان به شما می‌دهد. همچنین نشان می‌دهد کدام فعالیت‌ها چندان مهم نیستند یا حتی در مسیر اهدف اصلی شما ایستاده‌اند.

 • مبنایی برای طوفان فکری

طراحیِ بوم مدل کسب و کار مبنایی عالی است که اجازه می‌دهد افکار شما آزاد شوند. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید مدل‌های جایگزین را برای ایدۀ کاری‌تان امتحان کنید و ترکیب‌های جدیدی به دست آورید.

 • ارائۀ ساختاریافته

BMC ایدۀ کسب‌وکارتان را به‌شکل ساختاری شفاف می‌آورد. مزیت استفاده از این ابزار این است که دیگران می‌توانند به‌سرعت کسب و کار شما را درک و دربارۀ مدل آن بحث و تبادل نظر کنند. این ابزار باعث می‌شود از دیدگاه‌های مختلف کسب و کار شما بررسی شود.

 • وابستگی‌ها و تناقضات اهداف

شرکت‌های نوپا می‌توانند با استفاده از BMC  ایدۀ کسب‌وکارشان را ارائه دهند.

پایه‌ای برای پلن کسب‌وکار

ارائۀ درست بوم مدل کسب و کار شما را به ساختاری برای پلن کسب‌وکارتان می‌رساند.

اجزای بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار  از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

بوم مدل کسب و کار درواقع نموداری تصویری است که از ۹ بخش تشکیل شده است. بخش‌های این نمودار عبارت‌اند از: مشتریان، ارزش پیشنهادی، کانال‌های توزیع، ارتباط با مشتریان، جریان درآمد، فعالیت‌های اصلی، منابع اصلی، شرکای کلیدی، ساختار هزینه.

 1. بخش مشتریان

در این بخش شما به بررسی و تحلیل مشتریان‌تان می‌پردازید. مشتری شما چه کسی است؟ به چه‌چیزی فکر می‌کند؟ چه‌چیزی را می‌بینید؟ چه احساسی دارد؟ چه می‌کند؟

 1. ارزش پیشنهادی

چه‌چیزی از محصول یا خدمت شما برای مشتریان‌تان ارزشمند است و آن‌ها را مجاب می‌کند تا از آن استفاده کنند؟ در این قسمت ارزش‌هایی را فهرست کنیدکه برای مشتریان‌تان به ارمغان آورده و مزیت رقابتی شما محسوب می‌شوند. این مزیت می‌تواند قیمت خوب، راحتی، احساس خوب، سرعت در ارائۀ خدمت و… باشد.

مقاله پیشنهادی : بیزینس کوچینگ چیست؟

 1. کانال‌های توزیع

در سومین بخش از بوم مدل کسب‌وکار، کانال‌های توزیع ارزش پیشنهادی‌تان را وارد کنید. از چه طریقی می‌خواهید ارزش پیشنهادی‌تان (محصول یا خدمت) را به دست مشتری برسانید؟ سایت؟  اپلیکیشن؟ فضای مجازی؟ یا…  .

 1. ارتباط با مشتریان

شما در این بخش باید فعالیت‌هایی را فهرست می‌کنید که قرار است برای حفظ رضایت مشتری و تقویت ارتباط با مشتری انجام دهید؛ برای مثال پشتیبانی مشتری یا خدمات پس از فروش می‌تواند رضایت مشتری را حفظ کرده و باعث وفاداری او به شما شود. به‌طور خلاصه ارتباط با مشتریان تمام فعالیت‌های شما در مسیر زیر است: آشنایی مشتری با شما، خرید محصول یا خدمت شما و خدمات پس از فروش توسط شما.

 1. جریان درآمد

در این بخش شما باید مشخص کنید که از چه طریقی می‌خواهید به درآمد برسید. ممکن است به این نتیجه برسید که راه‌های درآمدزایی گوناگونی برای شما وجود دارد. در این مرحله باید این راه‌ها را با تمام جزئیات آن بنویسید. ممکن است تمرکز اصلی‌تان را برای کسب درآمد روی فروش محصولاتتان بگذارید یا از طریق حق اشتراک به درآمدزایی فکر کنید یا… .

 1. شرکای کلیدی

ششمین بخش از بوم مدل کسب‌و کار شرکای کلیدی است. در این بخش باید تأمین‌کنندگان خود و ارتباطاتی را مشخص کنید که به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد. این ارتباطات می‌تواند ارتباط با دیگر شرکت ها، سازمان‌های دولتی، نهادها و… باشد. اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی که به تبلیغ محصول یا خدمت شما می‌پردازند نیز شرکای کلیدی شما محسوب می‌شوند.

 1. فعالیت‌های اصلی

فعالیت‌های کلیدی، فعالیت‌های استراتژیکی است که شرکت شما به‌صورت منحصربه‌فرد انجام می‌دهد تا محصول یا خدمتتان را به دست مشتری برساند. این فعالیت‌ها می‌تواند بازاریابی، تبلیغات، توسعۀ محصول و…  باشد.

پیشهاد می‌کنیم مقاله تحقیقات بازار را مطالعه کنید.

 1. منابع کلیدی

در این مرحله باید منابع موردنیازتان در طول پروژه را بنویسید؛ از جملۀ این منابع می‌توان به این موارد اشاره کرد: تجهیزات،  منابع انسانی و… .

 1. ساختار هزینه‌ها

در این بخش شما باید هزینه‌های انجام پروژه را فهرست کنید. هزینه‌ها به‌طور کلی به دو دستۀ هزینه‌های ثابت (هزینۀ اجارۀ دفتر، حقوق کارکنان و…) و هزینه‌های متغیر (هزینۀ پهنای باند، تبلیغات و…) تقسیم می‌شود. معمولاً هزینه‌های متغیر به میزان توسعۀ کسب و کار  شما بستگی دارد.

 

از اینکه با مدیربان کوچینگ کسب و کار همراه بودید، از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *