معرفی ۷ مورد از انواع کوچینگ

انواع گزایش های کوچینگ

کوچینگ به‌عنوان صنعتی روبه‌رشد انواع مختلفی دارد. در این مقاله تصمیم داریم ۷ نوع از انواع کوچینگ را معرفی کنیم؛ همچنین در کنار آن به این می‌پردازیم که هرکدام‌ از آن‌ها بر زندگی شخصی و اجتماعی‌ مراجع چطور تاثیر می‌گذارد.

پیشنهاد می‌کنیم با تاریخچه کوچینگ بیشتر آشنا شوید.

فدراسیون بین المللی کوچینگ در پانزدهمین سالگردش در سال ۲۰۱۰ در گزارشی اعلام کرد که تعداد ۱۷هزار عضو و ۶۹۰۰ کوچ را آموزش داده است. ۱۰ سال بعد یعنی در سال ۲۰۲۰ و در بیست‌وپنجمین سالگرد ICF آن‌ها در گزارشی با افتخار اعلام کردند که از ۳۵هزار و ۲۰۰ کوچِ فارغ‌التحصیلشان تنها صلاحیت ۱۰هزار نفر را تایید کرده‌اند!

بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ درآمد سالانه جهانی از صنعت کوچینگ از ۲میلیارد و ۵۳۶میلیون دلار به ۲میلیارد و ۸۴۹میلیون دلار افزایش یافت. تحقیقات نشان می‌دهد کوچینگ می‌تواند در بخش‌های مختلف زندگی به مردم کمک ‌کند و مردم نیز به آن نیاز دارند.

پیشنهاد می‌کنیم به صفحه دوره کوچینگ «کوچ ماهر» سری بزنید.

در این ویدیو آقای فقیری، کوچ حرفه‌ای درباره انواع کوچینگ توضیح می‌دهند.

انواع کوچینگ

کوچینگ گرایش های مختلف و  گوناگونی دارد؛ ازجمله:

 1. کوچینگ تیمی؛
 2. کوچینگ رهبری؛
 3. کوچینگ شغلی؛
 4. کوچینگ زندگی؛
 5. کوچینگ ثروت؛
 6. کوچینگ کسب و کار یا بیزینس کوچینگ؛
 7. کوچینگ فروش.

در ادامه این بخش برای هرکدام توضیح مختصری می‌دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

 • کوچینگ تیمی (Team-coaching)

 

اخیراً ICF اظهار کرد که راه‌های مختلفی برای توسعه و رشد تیم وجود دارد؛ ازجملۀ این مسیرها می‌توانیم کوچینگ تیمی، تیم‌سازی، منتورینگ، رول‌پلی و تسهیل‌گری را نام ببریم.

بهتراست بدانید تیم با گروه تفاوت دارد؛ تیم، گروهی از مردم است که باهم در جهت یک هدف یا پروژه مشخص کار می‌کنند. دو حالت وجود دارد: ممکن است اعضای تیم با یکدیگر همکار باشند یا یک تیم پروژه‌محور باشد (در تیم پروژه‌محور که از دپارتمان‌های مختلفی تشکیل شده است، افراد فقط به قصد انجام‌دادن آن پروژه تشکیلِ تیم تشکیل می‌دهند و پس از اتمام پروژه، تیم منحل می‌شود).

درصورتی‌که گروه دسته‌ای از مردم هستند که دور هم جمع شده‌اند؛ به‌عنوان مثال ممکن است یک گروه افرادی باشند که در یک سالن دور هم جمع شده‌اند و در یک سمینار تمرینی فروش ثبت‌نام کرده‌اند.

کوچ تیم مانند کوچ عملکرد تیم باعث افزایش بهره‌وری و کارآمدی تیم در انجام کار و روابط با سایر کارمندان می‌شود.

 • کوچینگ رهبری (Leadership Coaching)

همان‌طورکه از عنوان این مدل کوچینگ پیداست، کوچینگ رهبری به‌عنوان یکی از انواع کوچینگ برای رهبران سازمان‌ها استفاده می‌شود؛ ساختار جلسات کوچینگ رهبری معمولاً به‌صورت یک‌به‌یک (حضوری یا مجازی) است. رهبر سازمان می‌تواند با کمک کوچ مهارت‌ها و عملکردهای کارکنانش را بسیار بهبود دهد.

کوچینگ رهبری

رهبران در همه سطوح سازمان، می‌توانند مراجع جلسه کوچینگ باشند؛ اما معمولاً کوچینگ برای مدیران سطح‌ بالای سازمان استفاده می‌شود. این مدل از کوچینگ  کوچینگ مدیران اجرایی نام دارد.

البته بعضی از مدیران میانی که به‌دنبال ارتقای شغلی هستند نیز، کوچ مدیر اجرایی استخدام می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند مهارت‌هایی را کسب کنند که مسیر شغلی مدنظرشان را برایشان هموار ‌کند.

 • کوچینگ زندگی (Life Coaching)

جلسات کوچینگ زندگی به‌صورت یک‌به‌یک (بین کوچ و مراجع) برگزار می‌شود و روی توسعه فردی کوچی تمرکز دارد. هیچ الزامی وجود ندارد که کوچینگ زندگی، با اهداف شغلی مرتبط باشد؛ هرچند کوچینگ زندگی می‌تواند روی اهداف شغلی مراجع تاثیر بگذارد.

تفاوت کوچینگ زندگی با تراپی در این است که برخلاف تراپی گذشته مراجع را کاوش نمی‌کند (با هدف درمان). در تراپی تمرکز بر اتفاقات گذشته است؛ درحالی‌که در تمام شاخه‌های کوچینگ تمرکز بر آینده‌ است.

زمانی که مراجع (کوچی) در زندگی هدفی برای خودش انتخاب می‎‌کند یا موقعیتی پیش می‌آید که تلاش می‌کند با آن کنار بیاید، کوچ استخدام می‌کند تا به او برای بهبود وضعیت زندگی و همچنین در برنامه‌ریزی کمک کند.

اگر در مسیر جلسات کوچینگ مسأله‌ای از گذشته نمایان شود که شخص را به‌طور جدی درگیر کرده باشد، طبیعی است که کوچینگ برای مدتی به حالت تعلیق درمی‌آید  تا شخص به تراپیست یا مشاور مراجعه کند. پس از آن شخص می‌تواند جلسات کوچینگ زندگی را ادامه دهد.

 • کوچینگ شغلی (Carrer Coaching)

یکی دیگر از انواع کوچینگ، کوچینگ شغلی است. یک کوچ شغلی می‌تواند به مراجع کمک کند تا اهداف و مقاصد کاری‌اش روشن شود؛ موارد دیگری که کوچ شغلی به مراجعش کمک می‌کند، عبارت‌اند از:

 • آماده‌شدن فرد برای جلسه مصاحبه شغلی؛
 • تشخیص و توسعه مهارت‌های لازم برای ارتقای شغل.

ممکن است تا زمانی‌که مراجع در شغل جدیدش مشغول به کار شود و به‌عنوان رهبر تیم قرار بگیرد، جلسات کوچینگ‌شان ادامه پیدا کند.

کوچینگ شغلی جیست؟

 • کوچینگ ثروت (Wealth coaching)

 

کوچینگ ثروت مشخصاً به رابطه فرد با پول و ثروت می‌پردازد. این شاخه از کوچینگ قدمت زیادی ندارد و می‌توان آنرا مابین کوچینگ عملکرد و کوچینگ کسب و کار در نظر گرفت. همۀ ما دیدگاهی دربارۀ پول داریم که از دوران کودکی توسط دیگران به ما آموخته شده است و صحیح‌بودن آن را نمی‌توان تأیید کرد؛ ازجمله: والدین، اطرافیان، مدرسه و… .

همچنین نگاه هرکس به ثروت، متفاوت از شخص دیگری است؛ کوچ ثروت کمک می‌کند تا باورهای محدودکنندۀ ما در این زمینه شناسایی شده و به‌سمت تعریف جدید و پخته‌تری از ثروت حرکت کنیم.

 • بیزینس کوچینگ (business coaching)

چه یک کسب و کار کوچکی داشته باشید، چه کسب و کار خانگی یا حتی به فکرایجاد یک کسب و کارهستید، مزایای کوچینگ کسب و کار یا بیزینس کوچینگ را نمی‌توان نادیده گرفت. بیزینس کوچینگ فرایندی است که به‌وسیلۀ آن می‌توان کسب و کارها را از وضعیت فعلی‌شان به وضعیت مطلوبشان رساند.

اگر صاحب کسب و کار مسائل اساسی داشته باشد یا به مشکلات جدی برخورد کند، بیزینس کوچ به او کمک خواهد کرد تا با موثرترین روش مسئله کسب و کارش را حل کند. کوچ‌های کسب و کار معمولاً خودشان کارآفرین یا صاحب کسب و کار هستند و می‌دانند چطور می‌شود یک کسب و کار را به موفقیت رساند. آن‌ها تصمیم گرفته‌اند در حرفه‌ای مشغول به فعالیت باشند که به کسب و کارها کمک کنند تا به اهدافشان برسند.

یک بیزینس کوچ در ابتدا همه‌چیز را درباره برندتان از شما می‌پرسد؛ از ارزش پیشنهادی گرفته تا مشتریان هدف؛ سپس درباره چشم‌انداز شرکت‌تان و اهدافی که برای آن در نظر دارید، با شما گفت‌وگو می‌کند؛ سپس با کمک خودتان اهدافی ارزشمند و قابل دسترسی برای تیم شما مشخص می‌کند؛ اهدافی که شما را به چشم‌اندازتان می‌رسانند.

بعد از مشخص‌شدن اهدافتان کوچ کسب و کارتان همراه شماست تا به آن‌ها دست یابید؛ او با چیدن استراتژی و اکشن پلن‌هایی که بیزینس شما را به‌سمت اهداف می‌راند و چالش‌های مسیر را حل می‌کند، به شما در این مسیر کمک می‌کند. در طول این فرایند بیزینس کوچ‌ها مانند منبعی بسیار ارزشمند از نظرات و اطلاعات شخصی‌سازی شده همراه شما هستند.

 • کوچینگ تیم فروش

کوچینگ فروش نقشی است که مدیران با هدف رشد فروشندگان و بازاریابان، توسعه مهارت‌ها و رسیدن به اهداف فردی و سازمان ایفا می‌کنند. بهتر است به کوچینگ فروش، به عنوان یک رفتار نگاه کرد تا یک وظیفه؛ چرا که تمرکزش بر کمک به اعضای تیم و روشش ایجاد خودآگاهی و خودارزیابی‌ اعضا برای حل مسائل است.

کوچینگ فروش اهداف زیر را دنبال می‌کند:

 • شناسایی نقاط قوت و موقعیت‌های پیشرفت؛
 •  مهیا کردن شرایطی که بتوان در آن به‌صورت مداوم بازخورد داد؛
 • توسعه اطلاعات و مهارت‌ها؛
 • تغییر رفتار؛
 • ایجاد خودانگیزشی در افراد؛
 • تقویت روابط.

حوزه های مختلفی از کــوچــیـنـگ وجود دارد که نامشان نشان‌دهندۀ ماهیت آن‌ها و هدف جلسات کوچینگ است؛ ازجمله:

 • کوچینگ شخصی، روابط و خانواده؛
 • کوچینگ سلامت و بهبود، کوچینگ تناسب اندام؛
 • کوچینگ سلامت روان (این شاخه با مراقبت پزشکی تفاوت دارد)؛
 • کوچینگ معنویات؛
 • کوچینگ مالی.

ممکن است یک کوچ، در چندین حوزه مراجعش را کوچ  کند؛ ازجمله: حوزه زندگی، شغلی، روابط و… . این نکته خیلی مهم است که کوچ مشاور نیست! کوچ‌ها به چیزی به نام توجه مثبتِ بدون قید و شرط متعهدند؛ این تعهد به این معنی است که کوچ همراه واقعی شماست و ایمان دارد که هر آنچه برای موفقیت شما لازم است، در درون خودتان است. کوچ به شما کمک می‌کند تمام منابع و مسیرهای ممکن را بیابید؛ مسیرهایی که شما را به‌سمت رسیدن به آرزوهایتان پیش می‌برد.

بخش هایی از مقاله برگرفته از: https://situational.com/blog/how-many-types-of-coaching-are-there/ است.

مترجم:  علی همتی

 1. علیرضا پورعلی :

  کوچینگ تیمی با کوچینگ گروهی هم متفاوته.
  کوچینگ تیمی برای افزایش بهره وری و بهبود عملکرد تیم هاییِ که شکل گرفتند و حالا میخوان بهتر بشن‌.

  کوچینگ گروهی یک نوع گفتگوی گروهی صمیمانه ست که افراد اجازه میده در یک فرایند مشترک یادگیری حضور داشته باشن.

  طبیعتا تیم ها هم میتونن بین خودشون جلسات کوچینگ گروهی برگزار کنن اما جلسات کوچینگ تیمی مثل سایر انواع کوچینگ به صورت ۲ نفره انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *